O thajskej masáži

Thajská masáž má svoj pôvod v Indii a je metodikou práce s telom, ktorá spája prvky akupresúry a jógy. Thajská masáž je viac ako 2500 rokov stará liečebná metóda založená na koncepcii a znalosti energetických dráh v ľudskom tele nazývaných Sen, na ktorých sa nachádzajú dôležité akupresúrne body.

Stláčanie bodov na týchto energetických dráhach stimuluje prúdenie vnútornej energie v tele, priamo lieči choré orgány aj žľazy a odstraňuje toxíny z telového tkaniva. Technika masáže spočíva v prehmataní týchto bodov a vo vyvíjaní potrebného tlaku na ne a tiež v naťahovaní a pasívnom preťahovaní jednotlivých častí tela s využívaním prvkov jógy. Naše masérky používajú palce, dlane, predlaktia, chodidlá aj kolená, aby vyvinuli správny a potrebný tlak alebo natiahnutie. Pre veľké množstvo naťahovacích prvkov sa často používajú popisy ako „aplikovaná hatha jóga“ alebo reklamný názov „jóga pre lenivých“. Termín, ktorý popisuje umenie thajskej masáže obraznou formou, je „jógová masáž“.

Tradičná thajská masáž

  • Zbavuje pocitu únavy
  • Odstraňuje svalové kŕče a nervové napätia
  • Stimuluje krvný a lymfatický obeh
  • Uvoľňuje svaly a zlepšuje kĺbovú pohyblivosť a elasticitu šľiach

Ideový podklad techniky thajskej masáže

Predstava energetických dráh, prebiehajúcich celým telom je základom thajského lekárskeho učenia. Indický pôvod a vplyv je zreteľný, pretože celá teória stojí na filozofii jógy. V nej je životná energia (Prána) príjmaná spoločne so vdychovaným vzduchom a prijatou potravou. Pomocou siete energetických dráh (Prána Nádi) je ľudská bytosť napájaná životnou silou. Energetické línie sú neviditeľné a nedajú sa anatomicky dokázať. Vytvárajú tzv. „druhú kožu“ alebo aj ďalšie telo, obaľujúce „hrubé“ telo fyzické. Energetické telo (Pranamaya Kosha) je zložené z množstva energetických dráh; udáva sa až 72000. Z tohto množstva vybrala thajská masáž 10 hlavných: sib sen, teda 10 Sen-ov. Tlakové body uložené na dráhach môžeme považovať za akési „okná“, otvárajúce sa do tela. Prostredníctvom týchto „okien“ sa uskutočňuje výmena energií medzi ľudským telom a jeho okolím, nastolujúc rovnováhu človeka a vesmíru. Poruchy v prúdení energie znižujú hladinu Prány v tele a vedú k rozvoju ochorení. Práca na energetických dráhach spolu s masážou tlakových bodov odstraňujú blokády, podporujú voľný tok Prány a obnovujú návrat zdravia a pocit pohody. Dostatok energie a pevné zdravie máme vtedy, ak je tok energie týmito dráhami v poriadku.

 
trvanie

Trvanie thajskej masáže

Ľudia zvyknutí na štvrť až polhodinové klasické masáže, budú pravdepodobne prekvapení dĺžkou trvania thajskej masáže. Skúsená masérka zvládne kompletnú zostavu za približne 3 hodiny. Minimálna vhodná dĺžka sa udáva okolo 90 minút. Celotelová zostava so svojou vyváženosťou sa vzpiera našej filozofii uponáhľaného životného štýlu. Uvoľnenie, ktoré práca thajskej masérky prináša sa nedá vychutnať v priebehu krátkej doby trvania. Masírovaný človek ľahko stratí pojem o čase.


Cenník Poprad Cenník Dudince

oblecenie

Oblečenie počas masáže

Ľudia, ktorí poznajú klasickú masáž, sú zvyknutí sa čiastočne alebo úplne vyzliecť. V Thajsku je to z tradičných dôvodov úplne nemožné. Pacient je vždy úplne oblečený v masážnom kimone. V našich podmienkach má mať masírovaný ľahký a voľný odev, nevhodné sú džínsy a hrubé svetre. Odev masérky má byť podobný ako odev pacienta, aby umožnil voľný pohyb. Thajská masáž sa vždy praktizuje na mäkkej podložke priamo na podlahe. Pre veľké naťahovanie nie je možné použiť naťahovacie lehátko.

priebeh

Priebeh thajskej masáže

Každá masáž začína krátkou meditatívnou motlitbou. Tá je potrebná k sústredeniu mysli na masáž a k udržaniu bdelého meditačného stavu v priebehu práce. Thajské masérky sa v tejto chvíli obracajú k zakladateľovi umenia. Motlitba je prosbou o oslobodenie pacienta od všetkých bolestí a chorôb. S prvými dotykmi pacient príjma vyladenie a rytmus masérky na nasledujúcu zostavu. Preto je kladená taká dôležitosť na ukľudnenie mysle a koncentráciu. Na začiatku masérka kolísavým pohybom masíruje chodidlá a postupne ďaľšie časti tela. Masérka používa celé svoje telo, chodidlá aj lakte. Ich použitie je cielené a nesmie byť násilné. Zostava vrcholí veľkými jógovými ásanami a masážou pliec a hlavy.

 

Vhodné využitie masáže

  • bolesti chrbta a svalstva
  • pracovná alebo osobná záťaž, stres, nemožnosť účinne relaxovať
  • atletické športy, tanec, fyzická námaha
  • regenerácia, rehabilitácia
  • psychosomatické ochorenia

Liečebné použitie thajskej masáže sa neobmedzuje len na pohybový systém. Výborne pomáha pri bolesti chrbta a hlavy, pri vyčerpaní, stresových poruchách a psychosomatických problémoch. Osvedčila sa aj pri panických poruchách a únavovom syndróme.

Thajská masáž nie je vhodná pri čerstvých poúrazových stavoch, pri pacientoch s osteoporózou a kŕčovými žilami. Opatrnosť a určité obmedzenia sú nutné počas tehotenstva.